WITAM SERDECZNIE WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW!

Gotowanie to jedna z moich ulubionych pasji.
Podzielę się z Wami przepisami na dania z grilla, kociołka żeliwnego i węgierskiego. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie...;0)

Chętnie zamieszczę na moim blogu przepisy ze zdjęciami Waszego autorstwa...;0)

Zapraszam- kontakt mail: rogalabm@tlen.plczwartek, 17 czerwca 2010

JAK DBAĆ O KOCIOŁKI ŻELIWNE EMALIOWANE

Na stronie tipy.pl znalazłam ważne informacje dotyczące utrzymania kociolków żeliwnych emaliowanych tak aby długo nam slużyły

Nowe, przed pierwszym użyciem powinno się zahartować, gotując w nich bardzo tłusty rosół lub gotując je w innym naczyniu we wodzie z dodatkiem soli i octu.

W czasie zmywania nie należy gwałtownie zmieniać temperatury wody, można do mycia używać praktycznie wszystkich dostępnych na rynku środków do zmywania, ale trzeba pamiętać by bardzo dokładnie je wypłukać, najlepiej gorącą wodą.

Aby dłużej nam służyły od czasu do czasu po wymyciu należy je wytrzeć do sucha a następnie wypolerować wełnianą szmatką maczaną w przetartej przez sito kredzie.


Aby usunąć ślad po przypaleniu należy do naczynia emaliowanego wlać wodę z mieszanką proszku do czyszczenia, płatków mydlanych i sody oczyszczonej, zostawić na około 12 godzin, następnie gotować 30 minut, ostudzić i wylać wodę. Jeżeli zabieg nie pomógł za pierwszym razem należy go powtórzyć.

Aby pozbyć się kamienia z kociołka emaliowanego należy napełnić je do połowy czystymi obierkami z ziemniaków, dolać wody do pełna i gotować na małym ogniu przez 2 godziny, następnie należy wylać zawartość, a do naczynia wlać odrobinę octu i odstawić na 2-3 doby. Po wykruszeniu kamienia trzeba kilkakrotnie zagotować wodę.

Schab pieczony w kociołku żeliwnym

Duży kawał schabu lub kilka kawałków nafaszerwać ząbkami świeżego czosnku.
Nasmarować vegetą, majerankiem i pieprzem oraz przyprawami , które lubicie.Wrzucić do kociołka dwie łyżki smalcu.Rozpalić ognisko !
Schab włożyc do kociołka. W przypadku kociołka bez emalii należy  wyłozyć go folią aluminiową lub liśćmi kaputy albo plasterkami boczku natomiast kociołka emaliowanego nie trzeba zabezpieczać przed przywieraniem potraw.
Do kociołka wlać szklankę czerwonego wina a pół godz. przed końcem pieczenia wrzucić marchewkę pokrojoną w talarki.
Całość piec 1,5 godz. Można podczas pieczenia zajrzec do kociołka i drewnianą długą wykałączką sprawdzić czy mięso jest miękkie....Podczas pieczenia w razie konieczności podlewac schab wodą.
Życzę przyjemnego pieczenia i smacznego!!


GRILLOWANIE W BĘBNIE OD PRALKI !!!!

Musiałam to wrzucić na bloga, ponieważ sama jadłam mięsko z teggo niesamowitego grilla! heheh
Pomysł jest rewelacyjny...
Spójrzcie na to...To jest grill moich znajomych ....Pauli  i Sławka  ;0)
(POZDRAWIAM WAS OSZOŁOMY MOJE!)

GRILL ZROBIONY Z BĘBNA OD PRALKI

 

a tutaj amerykańska wódka z grilla, hehehe...;0)