WITAM SERDECZNIE WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW!

Gotowanie to jedna z moich ulubionych pasji.
Podzielę się z Wami przepisami na dania z grilla, kociołka żeliwnego i węgierskiego. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie...;0)

Chętnie zamieszczę na moim blogu przepisy ze zdjęciami Waszego autorstwa...;0)

Zapraszam- kontakt mail: rogalabm@tlen.plwtorek, 21 września 2010

JAK POWSTAJE KOCIOŁEK ŻELIWNY ?

Kociołki robi się z tzw. żeliwa szarego. To stop żelaza z węglem, czyli podobny do stali, ale węgla w nim jest o 1,5-2 proc. więcej. - Przez to ma lepsze własności lejne niż stal, dokładniej wypełnia formę . Żeliwo jest za to bardziej kruche. Dlatego pałąki do kociołków robi się z troszkę innego stopu, tzw. żeliwa ciągliwego.
Szare czy ciągliwe - żeliwo bardzo dobrze chłonie temperaturę. Ale topi się dopiero w tysiącu stopniach, dlatego naczynie z niego można spokojnie umieścić w ognisku, gdzie temperatura jest trzykrotnie niższa.
Żeby takie naczynie otrzymać, przygotowuje się najpierw model. Dawniej robiono go w drewnie, teraz w metalu albo sztucznym tworzywie. Potem model trzeba odcisnąć w masie formierskiej - piasku związanego jakimś lepiszczem, np. gliną. Do tak przygotowanej formy leje się płynne żeliwo.
- Kiedyś była to robota ręczna, odlewało się cały garnek, razem z nogami. Teraz maszyna odciska osobno modele kociołka, pokrywy, nóżek. Dlatego zrobienie jednego garnka trwa tylko kilkanaście sekund.
Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz